Коментар статті 12 Закону України «Про виконавче провадження»

Коментар до статті 12 ЗУ Про виконавче провадженняКоментар статті 12 Закону України «Про виконавче провадження». Строки пред’явлення виконавчих документів до виконання. Переривання строку давності пред’явлення виконавчого документа до виконання, поновлення пропущеного строку

Строки пред’явлення виконавчих документів до виконання передбачено статтею 12 Закону України «Про виконавче провадження» встановлені, відповідно до якої виконавчі документи можуть бути пред’явлені до виконання у такі строки:

  • посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, – протягом трьох місяців;
  • інші виконавчі документи – протягом трьох років, якщо інше не передбачено законом.

Зазначені вище строки встановлюються для:

  • виконання судових рішень – із наступного дня після набрання рішенням законної сили чи закінчення строку, встановленого у разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення;
  • в разі якщо судове рішення підлягає негайному виконанню, – з наступного дня після його постановлення;
  • виконання рішень комісій по трудових спорах – із дня видачі посвідчення на примусове виконання рішення;
  • інших виконавчих документів – із наступного дня після набрання ними юридичної сили, якщо інше не передбачено законом.

Необхідно звернути увагу, що рішення про стягнення періодичних платежів (у справах про стягнення аліментів, про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров’я, втратою годувальника тощо) можуть бути пред’явлені для виконання протягом усього періоду, на який присуджені платежі.

Згідно зазначеної статті строки пред’явлення виконавчих документів до виконання встановлюють для кожного платежу окремо.

Законом визначено випадки, в яких можуть перериватися строки давності пред’явлення виконавчого документа до виконання а саме:

  • пред’явленням виконавчого документа до виконання;
  • частковим виконанням рішення боржником;
  • надання судом, який видав виконавчий документ, відстрочки виконання рішення.

Після переривання строку пред’явлення виконавчого документа до виконання перебіг строку поновлюють.

Час, що минув до переривання строку, до нового строку не зараховують.

Якщо строк пред’явлення виконавчого документа для примусового виконання закінчився, то державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження, про що виносить відповідну постанову.

Стягувач, який пропустив строк пред’явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутись із заявою про поновлення пропущеного строку до суду, який видав відповідний документ, або до суду за місцем виконання.

По інших виконавчих документах пропущені строки поновленню не підлягають.

Слід зазначити, що поновлення строку на пред’явлення виконавчого документа до виконання можливе лише стосовно виконавчих документів, які видані судом.

Так, згідно із статею 12 Закону України “Про виконавче провадження” стягувач, який пропустив строк пред’явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутись із заявою про поновлення пропущеного строку до суду, який видав відповідний документ, або до суду за місцем виконання.

Суд розглядає таку заяву у десятиденний строк, якщо інше не встановлено законом.

Щодо інших виконавчих документів пропущені строки поновленню не підлягають.

Аналогічна вимога міститься і у статті 371 Цивільного процесуального кодексу України.

Відповідно до статті 119 Господарського процесуального кодексу України у разі пропуску строку для пред’явлення наказу до виконання з причин, визнаних господарським судом поважними, пропущений строк може бути відновлено.

Заява про відновлення пропущеного строку подається до господарського суду, який прийняв судове рішення. Заява розглядається у засіданні господарського суду, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач і боржник.

Неявка боржника і стягувача у судове засідання не є перешкодою для розгляду заяви.

За результатами розгляду заяви виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві і боржнику.

Також слід додати, що поновлення строку пред’явлення виконавчого листа до виконання, який виданий адміністративним судом, передбачено статтею 261 КАС України.

Підписатися
Повідомлення про
guest

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

0 Коментар
більшість голосів
новіше старіше
Вбудовані відгуки
Переглянути всі коментарі