Коментар статті 18 Закону України «Про виконавче провадження». Обов’язки і права виконавців, обов’язковість вимог виконавців
Дана стаття досить деталізовано регламентує права та обов'язки виконавця. Необхідність в коментарі стосується лише окремих прав виконавця.
Так, одним із прав виконавця є право накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених цим Законом.
Так, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника та встановлює новий строк виконання.
У постанові про накладення на боржника штрафу виконавець зазначає норму закону, якою передбачена відповідальність боржника, зміст вчинених боржником дій, суму штрафу.
Постанова про накладення штрафу не пізніше наступного робочого дня після її винесення направляється боржнику.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.
Зазначений штраф не є адміністративним стягненням, а санкцією за невиконання зазначених в статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» вимог державного виконавця при виконанні судового рішення. Тому положення пункту 2 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України на вказані постанови державного виконавця не поширюються.
Право державного виконавця залучати у встановленому порядку до провадження виконавчих дій працівників Національної поліції України, крім Закону України «Про виконавче провадження» , також врегульовано Інструкцією про порядок взаємодії органів внутрішніх справ України та органів державної виконавчої служби при примусовому виконанні рішень судів та інших органів (посадових осіб).
Так, працівники Національної поліції у разі необхідності залучаються державними виконавцями для охорони громадського порядку до проведення виконавчих дій при виконанні рішень судів та інших органів (посадових осіб) у випадках:
- примусового входження до приміщень та сховищ боржників — юридичних осіб у разі відмови державному виконавцю у добровільному допуску до них;
- примусового входження до житла чи іншого володіння боржника — фізичної особи за рішенням суду, у разі відмови державному виконавцю у добровільному допуску до них;
- арешту й опису майна боржників, його вилучення;
- вселення та виселення;
- розшуку у виконавчому провадженні громадянина-боржника, дитини за ухвалою суду або транспортних засобів боржника за постановою державного виконавця;
- при проведенні інших виконавчих дій, передбачених цим Законом.
Працівники Національної поліції здійснюють привід боржників, у разі нез'явлення їх без поважних причин на виклик державного виконавця до органів державної виконавчої служби за постановами державних виконавців.
Право виконавця у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника-фізичної особи або керівника боржника-юридичної особи за межі України — до виконання зобов'язань за рішенням, викликане тим, що виїзд боржника за межі України, в тому числі на постійне місце проживання, є одним із способів ухилення від виконання своїх зобов'язань.
Згідно статті 6 Закону України “Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України” ухилення громадянина від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням є підставою для тимчасової відмови громадянину у виїзду за межі України.
Відповідно до статті 377-1 Цивільного процесуального кодексу України питання про тимчасове обмеження боржника — фізичної особи або керівника боржника — юридичної особи у праві виїзду за межі України при виконанні судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) вирішується судом за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби за поданням державного виконавця, погодженим з начальником відділу державної виконавчої служби, або за місцезнаходженням виконавчого округу за поданням приватного виконавця.
Подання повинно містити:
- найменування суду, до якого направляється подання;
- реквізити виконавчого документа, який перебуває на виконанні;
- реквізити виконавчого провадження;
- прізвище, ім'я та по батькові особи (боржника), дату народження (число, місяць, рік);
- підтвердження факту ухилення боржника від виконання своїх зобов'язань.
У поданні також можуть зазначатися адреса місця проживання боржника та інші відомості, які відомі про цю особу виконавцю.
Крім того, у поданні мають бути також визначені заходи (тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України з вилученням паспортного документа чи без такого), найменування органів, які мають їх здійснити.
У разі тимчасового обмеження особи (боржника) у праві виїзду за межі України з вилученням паспортного документа зазначаються вид паспортного документа:
- для громадян України — дипломатичний паспорт, службовий паспорт, паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, посвідчення особи моряку тощо;
- для іноземців та осіб без громадянства — паспортний документ, що підтверджує громадянство іноземця або посвідчує особу без громадянства, його серія та номер, а також найменування та місцезнаходження державного органу, до якого повинен надсилатися вилучений паспортний документ.
До подання додаються копій виконавчого документа, постанови про відкриття виконавчого провадження та копії інших документів (за потреби).
Про направлення до суду подання щодо встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду виконавець повідомляє боржника.
Для забезпечення контролю щодо осіб (боржників) та проведення їх однозначної ідентифікації під час перетинання ними державного кордону України потрібно зазначати прізвища та імена:
- громадян України — тільки українськими літерами;
- громадян Російської Федерації та Республіки Білорусь — тільки російськими літерами;
- іноземців та осіб без громадянства — тільки латинськими літерами (ці дані містяться у машинозчитувальній зоні його паспортного документа, а за її відсутності — з надрукованих на цій сторінці паспортного документа даних про особу).
У разі відсутності цих даних виконавець отримує їх у суді, який виніс рішення відносно такого боржника, або у відповідних органах, які здійснюють реєстрацію місця проживання громадян України та іноземців.
Виконавець не пізніше наступного дня після надходження ухвали суду про тимчасове обмеження особи (боржника) у праві виїзду за межі України до виконання нею своїх зобов'язань направляє засвідчену судом копію цієї ухвали для виконання до Адміністрації Державної прикордонної служби України, згідно якої боржник зараховується до певного списку, який є на особливому контролі та на якого в подальшому поширюється обмеження щодо перетину кордону України.
При виконанні боржником відповідних зобов'язань, у тому числі зі сплати аліментів, а також у зв'язку із закінченням виконавчого провадження виконавець виносить відповідну постанову, копія якої підлягає обов'язковому направленню до Адміністрації Державної прикордонної служби України для своєчасного зняття особи (боржника) з контролю.