Коментар статті 50 Закону України «Про виконавче провадження»

Коментар статті 50 Закону України "Про виконавче провадження"Коментар статті 50 Закону України «Про виконавче провадження». Звернення стягнення на об’єкти нерухомого майна фізичної особи

 

Законодавець визначив, що:

  • звернення стягнення на будинок, квартиру, земельну ділянку, інше нерухоме майно фізичної особи проводиться у разі відсутності в боржника достатніх коштів чи рухомого майна;
  • в першу чергу звертається стягнення на окрему від будинку земельну ділянку, інше приміщення, що належить боржнику;
  • в останню чергу звертається стягнення на житловий будинок чи квартиру, в якому фактично проживає боржник;
  • разом з житловим будинком стягнення звертається також на прилеглу земельну ділянку, що належить боржнику.

При зверненні стягнення на будинок, квартиру, приміщення, земельну ділянку виконавець повинен впевнитися в тому, що це майно належить боржнику на праві власності, а також перевірити, чи знаходиться це майно під арештом.

Для цього він подає запит до відповідних місцевих органів, що здійснюють реєстрацію та облік майна.

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно здійснюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно — це єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єкти цих прав.

Постановами Кабінету Міністрів України затверджені:

  • № 1127 від 25 грудня 2015 року — Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, Порядок надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Порядок доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
  • № 1141 від 26 жовтня 2011 року — Порядок ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Наказом Міністерства юстиції України № 1844/5 від 14 грудня 2012 року затверджені Порядок використання даних Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

У державному реєстру прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливо без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Державну реєстрацію речових прав на нерухоме майн та їх обтяжень здійснюють державні реєстратори та нотаріуси, як спеціальні суб'єкти, на яких покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.

Після одержання документального підтвердження належності боржникові на праві власності будинку чи іншого нерухомого майна, виконавець накладає на них арешт та вносить відомості про такий арешт до відповідних реєстрів в установленому законодавством порядку.

При цьому, про накладення арешту на будинок чи інше нерухоме майно, заставлене третім особам, виконавець невідкладно повідомляє таким особам.

Якщо документи, що характеризують об'єкт нерухомості, відсутні, що позбавляє можливості виконавця підготувати об'єкт нерухомості до реалізації, виготовлення таких документів здійснюється у встановленому порядку за рахунок коштів стягувача.

При цьому, якщо стягувач у десятиденний строк з дня одержання відповідного повідомлення державного виконавця не авансує витрати, пов'язані з підготовкою документів, що характеризують об'єкт нерухомості, арешт з нього знімається.

Реалізація належних боржникові будинка, квартири та іншого нерухомого майна проводиться відповідно до Порядку реалізації арештованого майна, затвердженим наказом Міністерства юстиції України № 2831/5 від 29.09.2016 року.

Підписатися
Повідомлення про
guest

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

0 Коментар
Вбудовані відгуки
Переглянути всі коментарі