Коментар статті 53 Закону України «Про виконавче провадження». Звернення стягнення на майно боржника, що перебуває в інших осіб
Питання про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника-фізичної особи або особи, у якої знаходиться майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, при виконанні судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) вирішується судом за місцезнаходженням житла чи іншого володіння особи за поданням виконавця.
Питання про звернення стягнення на належні боржнику від інших осіб грошові кошти, що знаходяться на рахунках цих осіб в установах банків та інших фінансових установах, при виконанні судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) вирішуються судом за поданням виконавця.
Суд негайно розглядає зазначені подання за участю виконавця та без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб.
Проте перш ніж застосовувати процедуру примусового вилучення і тим більше продажу майна боржника, що знаходиться в інших осіб, треба встановити, чи не будуть такими діями порушуватися права і законні інтереси таких осіб.
Згідно із статтею 395 Цивільного кодексу України видами речових прав на чуже майно є:
- право володіння;
- право користування (сервітут);
- право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзіс);
- право забудови земєльної ділянки (суперфіцій).
Kрім цього, законом можуть бути встановлені інші речові права на чуже майно, наприклад притримання та вже згадуваний нами інститут застави. Тому в залежності від виду майна можуть виникати різні види речових прав на чуже майно.