Коментар статті 22 Закону України «Про виконавче провадження»

Коментар статті 22 Закону України "Про виконавче провадження".Коментар статті 22 Закону України «Про виконавче провадження». Залучення понятих у виконавчому провадженні

 

Присутність понятих обов'язкова:

 

  • під час вчинення виконавчих дій, пов'язаних з примусовим входженням до нежитлових приміщень і сховищ, де зберігається майно боржника, на яке звернено стягнення, або майно стягувача, яке має бути повернене йому в натурі;
  • до житлових будинків і квартирдля забезпечення примусового виселення з них та вселення в них;
  • до будинків, квартир та інших приміщень, в яких перебуває дитина, яка має бути передана іншим особам відповідно до рішення суду;
  • під час проведення огляду, арешту, вилучення і передачі майна.

Bраховуючи те, що виконання судових рішень може здійснюватись примусово, а це, як правило, обумовлює різні суб'єктивні погляди та оцінки з боку сторін, стосовно яких виконується рішення, законодавець передбачив можливість залучення понятих до процесу виконання відповідних рішень.

Понятий — це фізична особа, яка особисто не заінтересована у результатах дій, що здійснюються під час виконання рішень, і присутня на запрошення виконавця при провадженні дій, визначених Законом України «Про виконавче провадження» і спрямованих на виконання судового рішення, та засвідчує своїм підписом відповідність записів у процесуальних докумеитах виконаним діям.

Норми цієї статті передбачають можливість альтернативної поведінки виконавця — він у переважній більшості випадків самостійно вирішує питання щодо необхідності залучення понятих до процесу здійснення виконавчого провадження.

Aле дана стаття подає перелік випадків, коли присутність понятих є обов'язковою при вчиненні виконавчих дій.

Понятими можуть бути лише дієздатні громадяни, які не пов'язані між собою або з учасниками виконавчого провадження родинними зв'язками, підлеглістю чи підконтрольністю.

У цьому повинні бути впевнені виконавець та інші учасники виконавчого провадження.

У свою чергу, державний виконавець як представник такої категорії державних службовців не може бути понятим.

Необхідну кількість понятих визначає безпосередньо виконавець, але їх не може бути менше двох, про що вказано в законі.

Перед початком виконавчих дій виконавець зобов'язаний роз'яснити понятим їх права та обов'язки, що зазначається в акті, який складається під час документування виконавчих дій, а також роз'яснити понятим, для участі в провадженні яких виконавчих дій їх запрошено, якими обставинами це викликано і на підставі якого ви-конавчого документа здійснюватимуться вказані дії.

Поняті зобов'язані бути присутні при провадженні всіх виконавчих дій, які засвідчуватимуть, але не мають права брати участі у них.

Bони лише підтверджують своїми підписами в акті виконавця відповідність документального запису тим діям, що здійснювали в їх присутності працівники виконавчої служби, і результати цих дій.

Поняті мають право робити зауваження з приводу виконавчих дій, які мають обов'язково заноситися до акта.

У випадку оскарження дій державного виконавця поняті можуть бути викликані як свідки.

Kоли понятого викликано до суду для свідчення щодо обставин виконавчого провадження, він як свідок попереджається про кримінальну відповідальність за відмову від дачі або дачу завідомо неправдивих показань.

Підписатися
Повідомлення про
guest

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

0 Коментар
Вбудовані відгуки
Переглянути всі коментарі