Стаття 14 Закону України «Про виконавче провадження»

Стаття 14 ЗУ Про виконавче провадженняСтаття 14. Учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій

1. Учасниками виконавчого провадження є виконавець, сторони, представники сторін, прокурор, експерт, спеціаліст, перекладач, суб’єкт оціночної діяльності — суб’єкт господарювання, особи, права інтелектуальної власності яких порушені, — за виконавчими документами про конфіскацію та знищення майна на підставі статей 176, 177 і 229 Кримінального кодексу України, статті 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

2. Для проведення виконавчих дій виконавець за потреби залучає понятих, працівників поліції, представників органів опіки і піклування, інших органів та установ у порядку, встановленому цим Законом.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо застосування виконавцями положень ЗУ «Про виконавче провадження»

Положеннями вказаної статті визначене коло осіб, які є учасниками виконавчого провадження, та осіб, які можуть залучатися до проведення виконавчих дій.

Варто звернути увагу на те, що згідно вказаної статті учасниками виконавчого провадження можуть, зокрема, можуть бути особи, права інтелектуальної власності яких порушені — за виконавчими документами про конфіскацію та знищення майна на підставі статей 176, 177 і 229 Кримінального кодексу України, статті 512 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Слід також зауважити, що стаття не містить положень щодо підстав та порядку участі прокурора у виконавчому провадженні.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України, визначає Закон України «Про прокуратуру».

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 2 зазначеного Закону на прокуратуру, зокрема, покладаються функції представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом, а також нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах.

Разом з тим, ст. 131-1 Конституції України, яка має вищу юридичну силу і норми якої є нормами прямої дії, не передбачає повноважень органів прокуратури здійснювати представництво інтересів громадян в суді. Вказаною статтею визначено, що прокуратура здійснює:

1) підтримання публічного обвинувачення в суді;

2) організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку;

3) представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Таким чином, оскільки виконавче провадження є завершальною стадією судового процесу, прокурор може брати участь у виконавчому провадженні, якщо він здійснював представництво інтересів держави в суді. Крім того, прокурор може брати участь у виконавчих провадженнях з примусового виконання рішень судів у кримінальних справах.

Разом з тим, відповідно до частини другої статті 5 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» забороняється втручання державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, політичних партій, громадських об’єднань, інших осіб у діяльність державного виконавця, приватного виконавця з примусового виконання рішень.

Забороняється проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів виконавчого провадження, крім випадків, передбачених законом.

Зазначена заборона не поширюється на випадки проведення перевірок органів державної виконавчої служби та діяльності приватних виконавців, а також проведення перевірок законності виконавчого провадження в порядку, визначеному Міністерством юстиції України.

Крім того, відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про виконавче провадження» можливість ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії тощо мають сторони виконавчого провадження та прокурор як учасник виконавчого провадження.

При цьому абзацами третім та четвертим пункту 11 Розділу ІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження здійснюється у присутності виконавця або помічника приватного виконавця, про що у виконавчому провадженні робиться відмітка із зазначенням дати ознайомлення та підпису особи, яка ознайомилася з матеріалами виконавчого провадження.

Сторона виконавчого провадження (її представник) та прокурор як учасник виконавчого провадження мають право робити копії (фотокопії) з документів виконавчого провадження та виписки з них.

Вилучення з матеріалів виконавчого провадження будь-яких документів не допускається.

Підписатися
Повідомлення про
guest

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.

0 Коментар
Вбудовані відгуки
Переглянути всі коментарі