Стаття 15 Закону України «Про виконавче провадження»

Стаття 15 ЗУ Про виконавче провадженняСтаття 15. Сторони виконавчого провадження

1. Сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.

2. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.

Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов’язок щодо виконання рішення.

3. За рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, що приймаються судами у справах, які розглядаються в порядку цивільного, адміністративного та господарського судочинства, стягувачем виступає державний орган, за позовом якого судом прийнято відповідне рішення.

4. За рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, прийнятими у справах про адміністративні правопорушення, та за рішеннями, прийнятими у кримінальних провадженнях, стягувачем виступає державний орган, який прийняв відповідне рішення або за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення.

За рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.

5. У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов’язковими тією мірою, якою вони були б обов’язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім’я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо застосування виконавцями положень ЗУ «Про виконавче провадження»

Статтею передбачене коло осіб, які є сторонами виконавчого провадження.

Зокрема, Закон визначає стороною (як стягувачем, так і боржником) виконавчого провадження державу.

При цьому, стягувачем за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, що приймаються судами у справах, які розглядаються в порядку цивільного, адміністративного та господарського судочинства, виступає державний орган, за позовом якого судом прийнято відповідне рішення, а у справах про адміністративні правопорушення, та за рішеннями, прийнятими у кримінальних провадженнях, — державний орган, який прийняв відповідне рішення або за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення.

Слід звернути увагу на те, що стаття не передбачає повноважень органів доходів і зборів виступати стягувачем за іншими виконавчими документами про стягнення в дохід держави коштів або про вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави.

Варто також зауважити, що Законом не визначено можливості процесуальної співучасті кількох стягувачів у виконавчому провадженні (див. зміни, внесені до ГПК України та ЦПК України щодо видачі виконавчих за рішеннями, прийнятими на користь декількох позивачів).

Крім того, у разі вибуття сторони виконавчого провадження Закон не наділяє виконавця правом за власною ініціативою звертатися до суду із заявою про заміну вибулої сторони її правонаступником.

Слід зазначити, що відповідно до п. 13 Розділу 2 Інструкції з організації примусового виконання рішень на підставі постановленої судом ухвали про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником виконавець своєю постановою замінює сторону виконавчого провадження.

Ухвала суду та постанова виконавця долучаються до виконавчого документа при його передачі до іншого органу державної виконавчої служби або приватного виконавця або поверненні його стягувачу чи до суду.

Необхідно зауважити, що у разі, якщо юридична особа, яка є стороною виконавчого провадження, змінила найменування без процедури реорганізації, згідно з п. 14 Інструкції з організації примусового виконання рішень, виноситься постанова про зміну назви сторони виконавчого провадження.

Підписатися
Повідомлення про
guest

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.

0 Коментар
Вбудовані відгуки
Переглянути всі коментарі