Порядок притягнення до кримінальної відповідальності боржників

Порядок притягнення до кримінальної відповідальності боржників за ухилення від сплати аліментівПорядок притягнення до кримінальної відповідальності боржників за ухилення від сплати аліментів

 

Згідно чинного законодавства України органи державної виконавчої служби України здійснюють виконання рішень суду щодо стягнення аліментів в порядку, встановленому статтею 71 Закону України «Про виконавче провадження».

В ході здійснення виконавчих дій трапляються непоодинокі випадки коли боржник ухиляється від сплати аліментів.

Що робити, якщо боржник ухиляється від сплати аліментів

В цьому разі, якщо боржник не бажає виплачувати кошти на утримання дитини, стягувач може звернутись до службової особи органу, уповноваженого на початок досудового розслідування із відповідною заявою про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за ознаками передбаченими статтею 164 Кримінального кодексу України, тобто за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів).

Під злісним ухиленням від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) розуміються будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду, такі як приховування доходів, зміна місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, та інші, які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.

Згідно статті 71 Закону України «Про виконавче провадження»: «За наявності заборгованості із сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз’яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів».

Порядок притягнення до кримінальної відповідальності боржників

Порядок притягнення до кримінальної відповідальності таких боржників регламентуеться статтею 477 Кримінального-процесуального кодексу України, згідно положень якої порушення кримінального провадження за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів) відноситься до кримінального провадження приватного обвинувачення, яке в даному випадку може бути розпочате слідчим або прокурором лише на підставі заяви особи, яка виховує та утримує дитину.

Згідно порядку, встановленому статтею 478 цього ж Кодексу, потерпілий має право подати до слідчого, прокурора, іншої службової особи органу, уповноваженого на початок досудового розслідування, заяву про вчинення кримінального правопорушення протягом строку давності притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення певного кримінального правопорушення.

Тобто, нормами чинного законодавства не передбачено право державного виконавця ініціювати відкриття кримінального провадження щодо притягнення боржників до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати аліментів.

Таке право надано лише стягувану у виконавчих провадженнях про стягнення аліментів.

Державний виконавець в такому випадку може лише надати стягувачу необхідні документи і інформацію.

Враховуючи вищезазначене, з питань отримання копій необхідних документів для подачі заяви про притягнення до кримінальної відповідальності Вам слід звертатися до державного виконавця відділу державної виконавчої служби на виконанні якого перебуває виконавче провадження про стягнення аліментів.

Заява особи, яка виховує та утримує дитину і є в даному випадку потерпілою є єдиним законним приводом для початку кримінального провадження у формі приватного обвинувачення.

Притягнення до кримінальної відповідальності злісного боржника, який не сплачує аліменти, є одним із найбільш дієвих заходів, що спонукають боржника до своєчасного виконання рішення суду про сплату аліментів.

Тож знайте свої права і ефективно користуйтеся ними!

10 комментариев

Add a Comment
 1. Добрий день. З 2011 р. на користь моєї дитини було призначено аліменти, але мій бувший чоловік є злісним неплатником, я зверталася і до прокуратури, і до поліції, згідно чого було відкрито кримінальне провадження щодо нього, але ніяких дій не було вчинено, він навіть при розмові зі мною вихваляється, що йому нічого не буде.Вже роки зо три я нікуди не зверталась,так як опустилися руки вже. Підскажіть, що мені далі робити, адже аліментів ми не бачили вже років 7.

  1. Мінімум що ми Вам би порадили:

   — подати позов до суду щодо стягнення пені від суми несплачених аліментів. Відповідно до ч. 1 ст. 196 СК України, при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

   — подати позов щодо збільшення розміру аліментів до 50% прожиткового мінімуму дитини.

   — подати заяву державному виконавцю щодо арешта і вилучення майна та примусовій реалізації його за допомогою електронних торгів Сетам (ст. 48 ЗУ «Про виконавче провадження»).

   — подати заяву державному виконавцю щодо винесення постанов (згідно ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження»): про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України та про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами.

   — подати заяву державному виконавцю щодо складання протоколу про вчинення боржником адміністративного правопорушення та надіслати його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.

   Даремно опустили руки.

   1. А якщо я знаходжусь в Кіровогадській обл., а він житель Маріуполя. На номери телефонів дозвонитись нереально.

    1. Яка різниця де він знаходиться?

     Телефонні розмови мало, що дають.

     Державний виконавець з Вами може навіть відмовитися розмовляти, тому що за законом інформацію може давати тільки стороні за виконавчим провадженням.

     Як Ви по телефону доведете це?

 2. Добрий день. У нас відкрито кримінальне провадження за ч.1 ст.164 КК України. Виявлено, що боржник скриває свої доходи, надає довідки, в яких є порушення закону про працю, крім того ці довідки підписані самим боржником, так як він являється директором фірми і в них відсутні підписи бухгалтера, ще фірма ніколи не знаходилась за адресою, вказаною в ЄДР. Які дії слідчого? Чи має він право зробити запити в Державну фіскальну службу України, Міністерство юстиції, в Головне управління Держпраці по даній області та в які ще органи, щоб виявити явні та скриті доходи боржника.

  1. Сделать запросы следователь имеет право.

 3. Добрий день. Така ситуація, бувший чоловік є боржником аліментів з 2011 року. Я отримала довідку про суму заборгованості, пішла писати заяву у поліцію. На що мені відповіли, що довідки і рішення суда по аліментах, недостатньо. І він може написати, що доказів щодо вчинення кримінального злочину, недостатньо. Це правомірно??? Каже, що треба копії про розвод, народження дитини...

  1. Уголовное производство по ст. 164 Уголовного кодекса Украины открывается в форме частного обвинения.

   Особенностью уголовного производства в форме частного обвинения является то, что оно может быть начато следователем, прокурором лишь на основании заявления потерпевшего. Иными словами, Вам не просто надо обратиться в полицию с заявлением, но и просить в заявлении привлечь не плательщика алиментов конкретно по ст. 164 Уголовного кодекса Украины. Поэтому копий про развод и рождение ребенка не требуются.

   Пишите заявление, прикладывайте к нему справку и копию решения суда по алиментам и подавайте в полицию. Если откажут в возбуждении уголовного дела — обжалуйте в суде и тогда уже суд своим решением обяжет открыть уголовное дело.

 4. Здравствуйте, бывшый не платит алименты 15 лет...задолженность больше 80 тыс.грн.Не работает, купил автомобиль на себя оформил.Исполнитель ничего не делает...шлет ему письма на адрес , в котором он не проживает...я ей сказала фактический адрес.Подала заявление в полицию, а они не хотят его брать...говорят, что не я должна подавать а исполнитель.Исполнитель говорит, что они не уполномочены.Вообщем никто ничего не хочет делать.Адвокат дорого, я не могу его себе позволить.И мало того, когда должник пришел к исполнителю...она ему расказала, что они у него права заберут на 2 мес , а потом все будет хорошо...а машину не заберут, если он ее гаишникам не покажет...теперь он спит спокойно и разбирает машину на запчасти.

  1. 1. Сейчас согласно изменении в ЗУ «Про исполнительное производство» взыскатель самостоятельно обращается в органы предварительного расследования с заявлением о совершенном уголовном правонарушении должником, исполнитель теперь уже не уполномочен этого делать. Поэтому Вам надо писать жалобу на действия полиции.

   2. Насчет того, что заберут права на 2 месяца неправда, ограничения накладываются не на 1 или 2 месяца, а до момента полного погашения задолженности по алиментам.

   3. Надо, чтобы исполнитель наложил арест на имущество должника, в частности на машину.

   4. Также надо писать жалобы на исполнителя, так как видно, что он не сколько принимает меры принудительного характера к должнику, сколько помогает ему не выполнять решение суда.

   5. Вам надо плотно работать с исполнительной службой, проследить, чтобы исполнитель выполнил все меры принудительного характера и т.д. или Вы так и не получите положенное Вашему ребенку по закону.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

© 2017 Виконавче провадження. Всі матеріали на даному сайті взяті з відкритих джерел в інтернеті або надіслані відвідувачами сайту. Права на матеріали належать їх власникам.