Порядок притягнення до кримінальної відповідальності боржників

Порядок притягнення до кримінальної відповідальності боржників за ухилення від сплати аліментівПорядок притягнення до кримінальної відповідальності боржників за ухилення від сплати аліментів

 

Згідно чинного законодавства України органи державної виконавчої служби України здійснюють виконання рішень суду щодо стягнення аліментів в порядку, встановленому статтею 71 Закону України «Про виконавче провадження».

В ході здійснення виконавчих дій трапляються непоодинокі випадки коли боржник ухиляється від сплати аліментів.

Що робити, якщо боржник ухиляється від сплати аліментів

В цьому разі, якщо боржник не бажає виплачувати кошти на утримання дитини, стягувач може звернутись до службової особи органу, уповноваженого на початок досудового розслідування із відповідною заявою про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за ознаками передбаченими статтею 164 Кримінального кодексу України, тобто за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів).

Під злісним ухиленням від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) розуміються будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду, такі як приховування доходів, зміна місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, та інші, які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.

Згідно статті 71 Закону України «Про виконавче провадження»: «За наявності заборгованості із сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз’яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів».

Порядок притягнення до кримінальної відповідальності боржників

Порядок притягнення до кримінальної відповідальності таких боржників регламентуеться статтею 477 Кримінального-процесуального кодексу України, згідно положень якої порушення кримінального провадження за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів) відноситься до кримінального провадження приватного обвинувачення, яке в даному випадку може бути розпочате слідчим або прокурором лише на підставі заяви особи, яка виховує та утримує дитину.

Дивіться також:  Процедура відкриття виконавчого провадження

Згідно порядку, встановленому статтею 478 цього ж Кодексу, потерпілий має право подати до слідчого, прокурора, іншої службової особи органу, уповноваженого на початок досудового розслідування, заяву про вчинення кримінального правопорушення протягом строку давності притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення певного кримінального правопорушення.

Тобто, нормами чинного законодавства не передбачено право державного виконавця ініціювати відкриття кримінального провадження щодо притягнення боржників до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати аліментів.

Таке право надано лише стягувану у виконавчих провадженнях про стягнення аліментів.

Державний виконавець в такому випадку може лише надати стягувачу необхідні документи і інформацію.

Враховуючи вищезазначене, з питань отримання копій необхідних документів для подачі заяви про притягнення до кримінальної відповідальності Вам слід звертатися до державного виконавця відділу державної виконавчої служби на виконанні якого перебуває виконавче провадження про стягнення аліментів.

Заява особи, яка виховує та утримує дитину і є в даному випадку потерпілою є єдиним законним приводом для початку кримінального провадження у формі приватного обвинувачення.

Притягнення до кримінальної відповідальності злісного боржника, який не сплачує аліменти, є одним із найбільш дієвих заходів, що спонукають боржника до своєчасного виконання рішення суду про сплату аліментів.

Тож знайте свої права і ефективно користуйтеся ними!

48
Залишити коментар

avatar
  Підписатися  
новіше старіше
Повідомлення про
Ірина
Гість
Ірина

Добрий день. З 2011 р. на користь моєї дитини було призначено аліменти, але мій бувший чоловік є злісним неплатником, я зверталася і до прокуратури, і до поліції, згідно чого було відкрито кримінальне провадження щодо нього, але ніяких дій не було вчинено, він навіть при розмові зі мною вихваляється, що йому нічого не буде.Вже роки зо три я нікуди не зверталась,так як опустилися руки вже. Підскажіть, що мені далі робити, адже аліментів ми не бачили вже років 7.

Оксана
Гість
Оксана

Добрий день. У нас відкрито кримінальне провадження за ч.1 ст.164 КК України. Виявлено, що боржник скриває свої доходи, надає довідки, в яких є порушення закону про працю, крім того ці довідки підписані самим боржником, так як він являється директором фірми і в них відсутні підписи бухгалтера, ще фірма ніколи не знаходилась за адресою, вказаною в ЄДР. Які дії слідчого? Чи має він право зробити запити в Державну фіскальну службу України, Міністерство юстиції, в Головне управління Держпраці по даній області та в які ще органи, щоб виявити явні та скриті доходи боржника.

Іра
Гість
Іра

Добрий день. Така ситуація, бувший чоловік є боржником аліментів з 2011 року. Я отримала довідку про суму заборгованості, пішла писати заяву у поліцію. На що мені відповіли, що довідки і рішення суда по аліментах, недостатньо. І він може написати, що доказів щодо вчинення кримінального злочину, недостатньо. Це правомірно??? Каже, що треба копії про розвод, народження дитини...

Яна
Гість
Яна

Здравствуйте, бывшый не платит алименты 15 лет...задолженность больше 80 тыс.грн.Не работает, купил автомобиль на себя оформил.Исполнитель ничего не делает...шлет ему письма на адрес , в котором он не проживает...я ей сказала фактический адрес.Подала заявление в полицию, а они не хотят его брать...говорят, что не я должна подавать а исполнитель.Исполнитель говорит, что они не уполномочены.Вообщем никто ничего не хочет делать.Адвокат дорого, я не могу его себе позволить.И мало того, когда должник пришел к исполнителю...она ему расказала, что они у него права заберут на 2 мес , а потом все будет хорошо...а машину не заберут, если он ее гаишникам не покажет...теперь он…  Детальніше »

Ольга
Гість
Ольга

Здравствуйте, подскажите пожалуйста, ребенку исполнилось уже 19 лет, а долги по алиментам так и не выплачены и по сей день. Долги большие и длится эта канитель много лет.При обращении к исполнителю -это уже ваши проблемы, ребенку уже есть 18, теперь сами через суд. Меры исполнительной службой не принимались(теперешняя жена должника работает в том же отделе вместе с исполнителем). Немного получилось добиться выплаты через прокуратуру, но выплата пришла один раз и опять все остановилось. И если сравнить те деньги, которые ребенок получил бы вовремя и сейчас-это совершенно разные деньги(

Ольга
Гість
Ольга

Здравствуйте. Ну добилась открыли «кримінальне провадження» за злостное уклонение от уплаты алиментов (не платил 34 месяца). Должник заплатил за 1 месяц и снова ничего не платит. Что дальше делать теперь?

Анна
Гість
Анна

Добрый день! Сегодня получила письмо от исполнительной службы, что так как долг бывшего мужа по алиментам в совокупности превышает сумму соответствующих платежей за 6 месяцев, то я имею право обратиться к правоохранительным органам с заявлением. Алименты он не платит уже очень и очень давно и вот только сейчас пришло такое письмо, хотя я неоднократно звонила исполнителю, брала справки о долге, на что получала ответ, что он нигде не работает и платить ему нечем. Могу ли я подать заявление в полицию на него по месту моего проживания и по месту проживания моего ребенка, а не по месту его проживания? Какие документы…  Детальніше »

світлана
Гість
світлана

чи діє принцип територіальності під час подачі заяви про несплату аліментів до поліції, цікавить якщо чоловік прописаний в одному районі дружина прописана в цьому ж районі але проживає за кордоном, в яке відділення нац.поліції писати заяву

Юрій
Гість
Юрій

Доброго дня! Потрібна Ваша порада щодо даного питання, до нас на роботу хоче працевлаштуватись людина на посаду водія з власним авто, однак має судимість за статтею 164 ККУ, а саме позбавлення водійських прав за несплату аліментів на термін 6 місяців. Ним було сказано, що якщо він офіційно працевлаштується де будуть потрібні ці права то йому повернуть ці права при пред'явленні довідки про працевлаштування. Знаю що не може бути застосовано дана норма статті, якщо встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування. Однак на момент прийняття такого рішення ця особа ніде не була працевлаштована. Тому цікавлять такі питання:…  Детальніше »

Светлана
Гість
Светлана

Здравствуйте,у меня такая проблема,бывший муж 3 года не платит алименты на двоих детей на данный момент которым 12 и 7 лет.задолженность около ста тысяч,работает в Киеве не официально,есть постановы на оружие, права и выезд за границу.В исполнительную службу не является…описана часть квартиры в которой я с детьми проживаю,ларек который все никак не могут оценить и выставить на продажу в счет погашения хоть части долга,а также машина которую он продал, но она на нем , подали в розыск…??? я сама нашла ее место нахождение и известила исполнительную службу, но у них по их словах нет бензина что бы приехать,а в то…  Детальніше »

Светлана
Гість
Светлана

все что на нем есть это машина и ларек, машина в розыске и ждут оценку ларька,никаких счетов нет,в исполнительную службу я приезжаю и созваниваюсь как минимум 3 раза в месяц,запросы они подают переодически...

Людмила Николаевна
Гість
Людмила Николаевна

Здравствуйте, подскажите пожалуйста бивший не платит алименты. Сегодня исполнительная служба сказала писать заявление в полицию чтобы они открыли криминальное правопорушення. Участковый сказал что они не открывают нужно подавать в суд. Задолженности составляет 25000 , что мне делать дальше?

Елена
Гість
Елена

Здравствуйте. Мой бывший муж злостоно уклоняется от уплаты аллимнтов. Его долг превышает 31 000 грн. Скажите можно ли подать в суд на присуждение должнику исправительных работ ? И как это сделать ?

Виктория
Гість
Виктория

Можно ли предоставлять справки о заработной плате из Белоруссии для перерасчета алиментов? За какой период делается перерасчет?

Вика
Гість
Вика

Учитываются ли при перерасчёте алиментов такие моменты: появилась другая семья, стали нетрудоспособными родители и должен ли остаться бюджет прожиточного минимума на человека, чтобы обеспечить себе нормальный уровень жизни? Заранее спасибо!

Галина
Гість
Галина

Здравствуйте, подскажите пожалуйста если гражданин Украины находится в Белоруссии как ему насчитывают алименты: по средней заработной плате, где он зарегистрирован в Украине или по прожиточному минимуму на детей?

Вероника
Гість
Вероника

Здравствуйте! В связи с тем, что с 2018 года вышел Законопроект об усилении ответственности по защите прав детей, произвели перерасчёт по алиментам и появилась так называемая «задолженность». До этого времени платили алименты на ребенка по среднему(50%БПМ), постоянно отмечались и всех это устраивало. Если на сегодняшний день необходимо платить по средней заработной плате(где прописан),то за какой период делается перерасчёт? В ск Украины указано, что перерасчёт делается за последние 3 года, так ли это?

Наталья
Гість
Наталья

Если образовалась задолженность, можно ли эти деньги класть на счёт ребёнку, воспользоваться он сможет ими после 16 лет, при этом алименты за текущий период платятся по средней заработной плате?

Наталія
Гість
Наталія

Доброго дня. Допоможіть розібратися в такій ситуації.

Колишній чоловік не платить аліменти на дитину на протязі 8 років,заборгованість складає майже 50 тис.грн. Прописаний в одному місці ,проживає в іншому.

Написала заяву до поліції(по місцю його приписки) про ухиляння від сплати аліментів.

Через 2 місяці мені зателефонував дільничний ,який вів цю справу,і сказав,що мою заяву закрито в зв'язку з тим,що боржника не знайдено на протязі місяця(а заява дійсна 1 місяць,по словах дільничного).

Порадьте,що далі робити? Заплуталася.

Ирина
Гість
Ирина

Добрый день! У бывшего мужа задолженность по алиментам 48000 грн. Я подала заявление в полицию 20.08.2018 г., чтобы они открыли криминальное правонарушение,но на сегодняшний день никакого письменного ответа в установленном законом порядке и в установленные сроки я не получила. Куда мне обращаться дальше? Алименты пресуждены в твердой денежной единице. Могу ли я, просить гос. исполнителя рассчитать индексацию?

Виктория
Гість
Виктория

Здравствуйте, как отслеживать среднюю заработную плату ежемесячно, чтобы за прошлые месяцы не росла задолженность и не делали перерасчёт. Какая средняя зарплата за сентябрь месяц г. Никополя и сколько платить на двоих детей .Если официальный доход за границей не будет превышать 300 долларов по курсу. Спасибо.

Виктория
Гість
Виктория

Добрый день!

1.Подскажите пожалуйста можно ли через судебного исполнителя перечислять из Белоруссии алименты, если да, то на какой счёт, через какой банк и какой % комиссии будет сниматься?

2. Справку о заработной плате можно переслать по электронной почте, если да, то нужно делать ежемесячно или допускается 1 раз в квартал? Или расчетный листок?

Виктория
Гість
Виктория

Добрый день!

1.Подскажите пожалуйста можно ли через судебного исполнителя перечислять из Белоруссии алименты, если да, то на какой счёт, через какой банк и какой % комиссии будет сниматься?

2. Справку о заработной плате можно переслать по электронной почте, если да, то нужно делать ежемесячно или допускается 1 раз в квартал? Или расчетный листок?

Виктория
Гість
Виктория

Здравствуйте, как отслеживать среднюю заработную плату ежемесячно, чтобы за прошлые месяцы не росла задолженность и не делали перерасчёт. Какая средняя зарплата за сентябрь месяц г. Никополя и сколько платить на двоих детей .Если официальный доход за границей не будет превышать 300 долларов по курсу. Спасибо.

Виктория
Гість
Виктория

Здравствуйте! Подскажите пожалуйста адрес Вашей электронной почты, куда можно обратиться.

© 2017 Виконавче провадження. Всі матеріали на даному сайті взяті з відкритих джерел в інтернеті або надіслані відвідувачами сайту. Права на матеріали належать їх власникам.
Adblock detector