Порядок притягнення до кримінальної відповідальності боржників

Порядок притягнення до кримінальної відповідальності боржників за ухилення від сплати аліментівПорядок притягнення до кримінальної відповідальності боржників за ухилення від сплати аліментів

 

Згідно чинного законодавства України органи державної виконавчої служби України здійснюють виконання рішень суду щодо стягнення аліментів в порядку, встановленому статтею 71 Закону України «Про виконавче провадження».

В ході здійснення виконавчих дій трапляються непоодинокі випадки коли боржник ухиляється від сплати аліментів.

Що робити, якщо боржник ухиляється від сплати аліментів

В цьому разі, якщо боржник не бажає виплачувати кошти на утримання дитини, стягувач може звернутись до службової особи органу, уповноваженого на початок досудового розслідування із відповідною заявою про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за ознаками передбаченими статтею 164 Кримінального кодексу України, тобто за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів).

Під злісним ухиленням від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) розуміються будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду, такі як приховування доходів, зміна місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, та інші, які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.

Згідно статті 71 Закону України «Про виконавче провадження»: «За наявності заборгованості із сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз’яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів».

Порядок притягнення до кримінальної відповідальності боржників

Порядок притягнення до кримінальної відповідальності таких боржників регламентуеться статтею 477 Кримінального-процесуального кодексу України, згідно положень якої порушення кримінального провадження за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів) відноситься до кримінального провадження приватного обвинувачення, яке в даному випадку може бути розпочате слідчим або прокурором лише на підставі заяви особи, яка виховує та утримує дитину.

Згідно порядку, встановленому статтею 478 цього ж Кодексу, потерпілий має право подати до слідчого, прокурора, іншої службової особи органу, уповноваженого на початок досудового розслідування, заяву про вчинення кримінального правопорушення протягом строку давності притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення певного кримінального правопорушення.

Тобто, нормами чинного законодавства не передбачено право державного виконавця ініціювати відкриття кримінального провадження щодо притягнення боржників до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати аліментів.

Таке право надано лише стягувану у виконавчих провадженнях про стягнення аліментів.

Державний виконавець в такому випадку може лише надати стягувачу необхідні документи і інформацію.

Враховуючи вищезазначене, з питань отримання копій необхідних документів для подачі заяви про притягнення до кримінальної відповідальності Вам слід звертатися до державного виконавця відділу державної виконавчої служби на виконанні якого перебуває виконавче провадження про стягнення аліментів.

Заява особи, яка виховує та утримує дитину і є в даному випадку потерпілою є єдиним законним приводом для початку кримінального провадження у формі приватного обвинувачення.

Притягнення до кримінальної відповідальності злісного боржника, який не сплачує аліменти, є одним із найбільш дієвих заходів, що спонукають боржника до своєчасного виконання рішення суду про сплату аліментів.

Тож знайте свої права і ефективно користуйтеся ними!

Підписатися
Повідомлення про
guest

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.

126 Коментар
більшість голосів
новіше старіше
Вбудовані відгуки
Переглянути всі коментарі
Елена

Здравствуйте. Мой бывший муж злостоно уклоняется от уплаты аллимнтов. Его долг превышает 31 000 грн. Скажите можно ли подать в суд на присуждение должнику исправительных работ ? И как это сделать ?

Виктория

Можно ли предоставлять справки о заработной плате из Белоруссии для перерасчета алиментов? За какой период делается перерасчет?

Марія

Якщо колишній чоловік надав не правдиві документи на суд щоб зменшити аліменти а сам постійно виїжджає за кордон працювати...Як його притягнути до відповідальності?

Оксана

Добрий день. У нас відкрито кримінальне провадження за ч.1 ст.164 КК України. Виявлено, що боржник скриває свої доходи, надає довідки, в яких є порушення закону про працю, крім того ці довідки підписані самим боржником, так як він являється директором фірми і в них відсутні підписи бухгалтера, ще фірма ніколи не знаходилась за адресою, вказаною в ЄДР. Які дії слідчого? Чи має він право зробити запити в Державну фіскальну службу України, Міністерство юстиції, в Головне управління Держпраці по даній області та в які ще органи, щоб виявити явні та скриті доходи боржника.

Яна

Здравствуйте, бывшый не платит алименты 15 лет...задолженность больше 80 тыс.грн.Не работает, купил автомобиль на себя оформил.Исполнитель ничего не делает...шлет ему письма на адрес , в котором он не проживает...я ей сказала фактический адрес.Подала заявление в полицию, а они не хотят его брать...говорят, что не я должна подавать а исполнитель.Исполнитель говорит, что они не уполномочены.Вообщем никто ничего не хочет делать.Адвокат дорого, я не могу его себе позволить.И мало того, когда должник пришел к исполнителю...она ему расказала, что они у него права заберут на 2 мес , а потом все будет хорошо...а машину не заберут, если он ее гаишникам не покажет...теперь он…  Детальніше »

Ольга

Здравствуйте, подскажите пожалуйста, ребенку исполнилось уже 19 лет, а долги по алиментам так и не выплачены и по сей день. Долги большие и длится эта канитель много лет.При обращении к исполнителю -это уже ваши проблемы, ребенку уже есть 18, теперь сами через суд. Меры исполнительной службой не принимались(теперешняя жена должника работает в том же отделе вместе с исполнителем). Немного получилось добиться выплаты через прокуратуру, но выплата пришла один раз и опять все остановилось. И если сравнить те деньги, которые ребенок получил бы вовремя и сейчас-это совершенно разные деньги(

світлана

чи діє принцип територіальності під час подачі заяви про несплату аліментів до поліції, цікавить якщо чоловік прописаний в одному районі дружина прописана в цьому ж районі але проживає за кордоном, в яке відділення нац.поліції писати заяву

Юрій

Доброго дня! Потрібна Ваша порада щодо даного питання, до нас на роботу хоче працевлаштуватись людина на посаду водія з власним авто, однак має судимість за статтею 164 ККУ, а саме позбавлення водійських прав за несплату аліментів на термін 6 місяців. Ним було сказано, що якщо він офіційно працевлаштується де будуть потрібні ці права то йому повернуть ці права при пред'явленні довідки про працевлаштування. Знаю що не може бути застосовано дана норма статті, якщо встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування. Однак на момент прийняття такого рішення ця особа ніде не була працевлаштована. Тому цікавлять такі питання:…  Детальніше »

Светлана

все что на нем есть это машина и ларек, машина в розыске и ждут оценку ларька,никаких счетов нет,в исполнительную службу я приезжаю и созваниваюсь как минимум 3 раза в месяц,запросы они подают переодически...

Вика

Учитываются ли при перерасчёте алиментов такие моменты: появилась другая семья, стали нетрудоспособными родители и должен ли остаться бюджет прожиточного минимума на человека, чтобы обеспечить себе нормальный уровень жизни? Заранее спасибо!

Галина

Здравствуйте, подскажите пожалуйста если гражданин Украины находится в Белоруссии как ему насчитывают алименты: по средней заработной плате, где он зарегистрирован в Украине или по прожиточному минимуму на детей?

Вероника

Здравствуйте! В связи с тем, что с 2018 года вышел Законопроект об усилении ответственности по защите прав детей, произвели перерасчёт по алиментам и появилась так называемая «задолженность». До этого времени платили алименты на ребенка по среднему(50%БПМ), постоянно отмечались и всех это устраивало. Если на сегодняшний день необходимо платить по средней заработной плате(где прописан),то за какой период делается перерасчёт? В ск Украины указано, что перерасчёт делается за последние 3 года, так ли это?

Наталья

Если образовалась задолженность, можно ли эти деньги класть на счёт ребёнку, воспользоваться он сможет ими после 16 лет, при этом алименты за текущий период платятся по средней заработной плате?

Наталія

Доброго дня. Допоможіть розібратися в такій ситуації.

Колишній чоловік не платить аліменти на дитину на протязі 8 років,заборгованість складає майже 50 тис.грн. Прописаний в одному місці ,проживає в іншому.

Написала заяву до поліції(по місцю його приписки) про ухиляння від сплати аліментів.

Через 2 місяці мені зателефонував дільничний ,який вів цю справу,і сказав,що мою заяву закрито в зв'язку з тим,що боржника не знайдено на протязі місяця(а заява дійсна 1 місяць,по словах дільничного).

Порадьте,що далі робити? Заплуталася.

Виктория

Добрый день!

1.Подскажите пожалуйста можно ли через судебного исполнителя перечислять из Белоруссии алименты, если да, то на какой счёт, через какой банк и какой % комиссии будет сниматься?

2. Справку о заработной плате можно переслать по электронной почте, если да, то нужно делать ежемесячно или допускается 1 раз в квартал? Или расчетный листок?

Виктория

Добрый день!

1.Подскажите пожалуйста можно ли через судебного исполнителя перечислять из Белоруссии алименты, если да, то на какой счёт, через какой банк и какой % комиссии будет сниматься?

2. Справку о заработной плате можно переслать по электронной почте, если да, то нужно делать ежемесячно или допускается 1 раз в квартал? Или расчетный листок?

Виктория

Здравствуйте, как отслеживать среднюю заработную плату ежемесячно, чтобы за прошлые месяцы не росла задолженность и не делали перерасчёт. Какая средняя зарплата за сентябрь месяц г. Никополя и сколько платить на двоих детей .Если официальный доход за границей не будет превышать 300 долларов по курсу. Спасибо.

Виктория

Здравствуйте! Подскажите пожалуйста адрес Вашей электронной почты, куда можно обратиться.

Марія

Доброго дня!З 2015 року поки йшов суд по аліментах у колишнього чоловіка накопичився борг в 60 тис грн. За рішенням суду 1/3 на дітей з з моменту подачі позовної заяви (2015). Виконавчою службою було вирішено утримувати 1/3 з заробітку чоловіка при заробітній платі 15 тисяч грн. Сам борг якимось чином відокремила і чекає поки він оплатить(чого він робити і не хбираеться).за цей час наклала обмеження на виїзд за кордон, на користування зброєю та арешт майна (у власності ¼). на цьому все закінчилося... Якими повинні бути мої дії?Борг залишиться невиплаченим?ІЧому вик. служба не вирішила утримувати 50% із заробітньої плати до погашення…  Детальніше »

Марія

Добрий день. у 2016 році відбувся суд щодо сплати аліментів на неповнолітню дитину у розмірі 745грн,боржник вирішивщо він має платити лише 350грн і протягом року все ж наросла пеня заборгованості до нього. Цю сплану він вирішив не платити,а підробити квитанції у виконавчу службу.Після моїх доказів,що не отримувала амілентів на кристь дитини,Виконавець ніяк не відрегувала. Я хочу писати заяву про відкриття криміналу і підробляння чеків. Як це має все відбуватися і чи поліція цим займеться. Дуже прошу вашої поради.Дякую

Олексанлр

Добрий день. Мою матір позбавили батьківських прав,але леше на брата віком 10 років, а мені виповнилось 18 років і мені не має ні якої допомоги.На матері знаходиться виконавчий лист на утримання мене в розмірі ¼ частини від всіх видів заробітку до повноліття, але є заборгованість по аліментів в розмірі 38тис.грв.Чи маю я право одержувати заборгованість по сплаті аліментів і чи маю я право подати заяву про відкриття кримінальної відповідальності по несплаті заборгованості аліментів.Підскажіть, що мені далі робити,адже я навчаюсь в професійно-технічному училищі на денній формі навчання і мені потрібна дапомога.

Алла

Доброго дня. Я звертаюсь до вас допомогти мені, колишній чоловік не плате аліменти вже 7 місяців зверталася в виконавчу службу вони надали мені всі документи для звертання в поліцію, я пішла і написала заяву про відкриття кримінальної справи по не сплаті аліментів, пройшов час пішла забирати відповідь, а мені відмова, дільничний прокоментував, що колишній бідний неможе знайти робото, та дуже хворіє, я спитала чи документально підтвердив, на що мені нічого невідповіли, я знаю, що він працює, але неофіційно, підскажіть будь ласка, що робити, як добитися сплаті аліментів

Марина

В начале февраля 2020 направила запрос в Васильков на расчёт задолженности по алиментам.Сейчас конец апреля, расчётный лист о задолженности мне так и не выслали. Нахожусь в другом городе.Дозвониться в исполнительную службу не реально, трубку не берут.Могу ли я подать в полицию заявление на криминальную ответственность за злостное уклонение от уплаты по алиментам без справки- расчета о задолженности от исполнительной службы?В прошлом году бывшего мужа признали виновным в неуплате алиментов и присудили общественные работы.Но алименты по прежнему не платит.Хочу подать на злостное и на лишение родительских прав.

ольга сергеевна

здравствуйте у меня очень критическая ситуация мой отец не хочет платить алименти он проживает на данний момент в чернигове в селе павловка он ховаеться и не хочет платить их на данний момент на роботе у нас второй месяц не платят зарплату а кушать за чтото же нужно и жить за дом платить меня зовут оля я его дочь я очень би хотела что би егго посадили в тюрьму на несколько лет чтоб он знал как нужно поступать и чтоб он отрабативал все деньги что должен а должен он много аж 50000 поетому я прошу вас мне помочь и ещо одно…  Детальніше »

Андрій

Доброго вечора

Мене цікавить якщо суд присудив мені тверду суму аліментів в 2013р і рішеня суду не мінялось і в мене є передплата і докази що переплачував,я маю платити за рішеням суду чи має бути інший розрахунок аліментів

Анна

Здраствуйте я 10 лет добиваюсь алементов и в полицию писала на уголовную ответственность 3 раза, пишут отписку что он не угрожает жизни ребенка причем здесь угроза? Что мне ещё можно зделать чтоб он начал платить?

Светлана

Добрый день. Мой муж не платил алименты, а сейчас он хочет у детей отобрать квартиру. Детям 28 и 30 лет, можно ли поднять дело о задолженности алиментов и как это сделать?

Анюта

Скажіть будь ласка чому я не можу подати в суд, якщо мій чоловік не підпише якогось там листа.

Віталія

Добрий день! Підкажіть будь ласка, які дії можуть бути застосовані щодо батька боржника, три місяці не поступає жодним оплат, і загальна заборгованість вже більше 20.000 грн

АННА

дня скажіть будь ласка чи можна подавати іск до суду з позовом про стягнення заборгованості по аліментам якщо колишній чоловік не сплачував аліменти більше 4 років заборгованість на даний час 99 т.г та останні 6 місяців я отримую з його роботи аліменти з зарплати але теперішня його дружина також подала на аліменти на отриманя їх 2 дітей з якими колишній чоловік проживає та отримає?

Ольга

А чому немає прикладу заяви?

Світлана

Якщо є рішення суду про заборгованость аліментів у виконавчій службі, але виконавчий каже що нічого зробити не може тому, що він не працює офіційно і ще сказала що я йому буду руки викручувати.

Якщо виконавча нічого не хоче робити щоб якось заставити його виплачувати тим більше що сума боргу 116 тисяч, не реагує ніяк і додає що він не підлягає кримінальній справі.

Питання чи можна з цим рішенням піти і написати на боржника заяву до прокуратури, чи зможуть вони подіяти на таку ситуацію?

Тома

Добрый день, открыто уголовное дело о том что мой бывший муж не платит алименты на ребёнка, следователь ничего не делает, что делать, куда обращаться?

Ольга

Доброго дня, з чоловіком розлучень. Оформили мирову угоду по сплаті аліментів в 2015 році. Останній рік ухиляється від сплати. Куда мені звертатись, щоб відкрити провадження. На даний момент знаходжусь за кордоном разом з дитиною

Альона

Доброго дня!

Колишній чоловік не платить аліменти 3 роки, як мені написати заяву щоб він платив?

Мария

Два года не платил бывший алименты, написала заявление в полицию, внесли в ердр и пол года ничего не происходит! Что делать?

Ріма

Доброго вечора!!! За несплату аліментів (65тис.2 роки) подано заяву на відкриття кримінальної справи,слідчий разом з прокуратурою відмовляють,так як відсутність складу злочину, та передають далі, де також, після того як його опитали, відмовляють, та направляють до суду, тільки суд може їх заставити відкрити кримінальну справу. Що робити? Допоможіть!

Марія

Чоловіка подала на аліменти на двох дітей від 6 років в березні 2020 року, в квітні він кинув на картку 2100. Надалі передавав дітьми, коли 2300, коли 1500 грн., коли 2000 грн., а решту казав додам, часом і не додавав. З січня 2021 року немає ні копійки. Зараз він в базі боржників, але борг в червню виконавча порахувала, з лютого 2021 року до травня 2021 включно, і розмір 10324 грн. Вчора пішла в виконавчу, думаю нехай щось заплатить, діти в школу з вересня, все дорого. Та запитала чому рахують, що він боржник з лютого цього року, як офіційно на картку…  Детальніше »

Інна

Доброго дня підкажіть будь ласка,я звернулася до поліції щодо відкриття кримінального провадження стосовно не сплати аліментів, боржник не сплачує аліменти з грудня 2020року і до жовтня 2021року включно,а слідчий не взявши в мене показання бере і виносить постанову про закриття кримінального провадження, обгрунтування виносить ніби злочину не виявлено ,і при цьому веде себе похамськи.Підкажіть будьласка що далі робити.Завчасно дякую.

Міла

Доброго дня! Дайте підказку(якщо це можна так назвати) зараз з чоловіком в шлюбі є спільна дитина 5років, але є ще від першого браку в чоловіка дитина 14 років із яких він не сплачував аліменти 7 років виникла заборгованість утримували з зп ¼ але він з 2016 року не працював офіційно а перебивався підробітком . В нашому шлюбі народилась в січні 2017 дитина я офійно працюю в цьому 2017 але в кінці року в грудні я вийшла на роботу , чоловік доглядав за дитиною поки не пішли в садок ! В власності в нас немає нічого він приписаний біля батьків ,…  Детальніше »

Ірена

Доброго дня! Мій чоловік має платити колишній жінці аліменти на двох дітей, аліменти сплачувались кожного місяця їй їй на карту, проте він не зазначав що це аліменти, заборгованості немає але колишня подала заяву до виконавця. Підскажіть будь ласка як можна довести виконавцю що це аліменти були переслані, тому шо якщо не вказано що це аліменти то вони не рахуються так повідомив виконавец. Що в такому випадку робити?

Світлана Жиліна

Доброго дня бивший чоловік відмовляється виконувати свої обов'язки по сплаті аліментів, він нам заборгував за чотири місяці, суд призначив йому платити по 2000 кожного місяця а він відмовляється платити, а мені важко самій дуже. Як змусити бившого платити аліменти на дитину...

Ірина

Добрий день. З 2011 р. на користь моєї дитини було призначено аліменти, але мій бувший чоловік є злісним неплатником, я зверталася і до прокуратури, і до поліції, згідно чого було відкрито кримінальне провадження щодо нього, але ніяких дій не було вчинено, він навіть при розмові зі мною вихваляється, що йому нічого не буде.Вже роки зо три я нікуди не зверталась,так як опустилися руки вже. Підскажіть, що мені далі робити, адже аліментів ми не бачили вже років 7.

Іра

Добрий день. Така ситуація, бувший чоловік є боржником аліментів з 2011 року. Я отримала довідку про суму заборгованості, пішла писати заяву у поліцію. На що мені відповіли, що довідки і рішення суда по аліментах, недостатньо. І він може написати, що доказів щодо вчинення кримінального злочину, недостатньо. Це правомірно??? Каже, що треба копії про розвод, народження дитини...

Ольга

Здравствуйте. Ну добилась открыли «кримінальне провадження» за злостное уклонение от уплаты алиментов (не платил 34 месяца). Должник заплатил за 1 месяц и снова ничего не платит. Что дальше делать теперь?

Анна

Добрый день! Сегодня получила письмо от исполнительной службы, что так как долг бывшего мужа по алиментам в совокупности превышает сумму соответствующих платежей за 6 месяцев, то я имею право обратиться к правоохранительным органам с заявлением. Алименты он не платит уже очень и очень давно и вот только сейчас пришло такое письмо, хотя я неоднократно звонила исполнителю, брала справки о долге, на что получала ответ, что он нигде не работает и платить ему нечем. Могу ли я подать заявление в полицию на него по месту моего проживания и по месту проживания моего ребенка, а не по месту его проживания? Какие документы…  Детальніше »

Людмила Николаевна

Здравствуйте, подскажите пожалуйста бивший не платит алименты. Сегодня исполнительная служба сказала писать заявление в полицию чтобы они открыли криминальное правопорушення. Участковый сказал что они не открывают нужно подавать в суд. Задолженности составляет 25000 , что мне делать дальше?

Ирина

Добрый день! У бывшего мужа задолженность по алиментам 48000 грн. Я подала заявление в полицию 20.08.2018 г., чтобы они открыли криминальное правонарушение,но на сегодняшний день никакого письменного ответа в установленном законом порядке и в установленные сроки я не получила. Куда мне обращаться дальше? Алименты пресуждены в твердой денежной единице. Могу ли я, просить гос. исполнителя рассчитать индексацию?

Виктория

Здравствуйте, как отслеживать среднюю заработную плату ежемесячно, чтобы за прошлые месяцы не росла задолженность и не делали перерасчёт. Какая средняя зарплата за сентябрь месяц г. Никополя и сколько платить на двоих детей .Если официальный доход за границей не будет превышать 300 долларов по курсу. Спасибо.

Альона

доброго дня! які МОЇ подальші дії мають бути і чи можливо застосувати найсуворіше покарання — відкрито кримінальне провадження за неуплату аліментів — БОРГ БЛИЗЬКО 50 000грн.Аліменти не сплачено жодної копійки. Боржник перебував у розшуку за рішенням суду за неуплату аліментів, в поліції дали інфорацію, що знайшли божника — взяли пояснення і розписку, що він як боржник «чесно чесно» прийде до виконавчої і не знав що має платити аліменти ... у виконавчій службі про даний факт невідомо. дали документ, що боржник досі у розшуку... Через мої наполягання — виконавець наклав постанови (заборона керування, виїзду за кордон та інш.) все.наразі- відкрито кримінальне провадження — що мені робити…  Детальніше »